כגברים אנחנו חבים חוב גדול לפמיניזם, ויש לנו תפקיד במאבק במיזוגניה

(זוהי גרסה מתורגמת ומקוצרת של הפוסט המקורי שנכתב באנגלית לפני כחודש-חודשיים).

אני באמת חושב שאני בחור ממוצע למדי. אני לא שונה ממך, או עומד להטיף לך כדי למצב את עצמי כטוב מהאחרים. אני לא יותר טוב. וכמו גברים רבים, כשאני נחשף לתנועת ה- #MeToo (לא ממש קמפיין) אני נמלא תקווה והשראה ועצב, אבל גם מחשבות על עצמי ובושה על חרטות מסוימות, חוסר בגרות ושטויות שעשיתי (למרות שמעולם לא נגעתי באף אחת ללא הסכמה, או הלכתי לחשפניות וזונות כפי שעכשיו חלק טוענים שכולם עושים). אבל מה שיש לי לומר איננו רק על עצמי, כאדם פרטי אלא על החברה והזמן שבהם אנו חיים.

ראשית, אני רוצה להדגיש עד כמה אנו הגברים הרווחנו מתנועת השוויון לנשים. לדוגמה: את יצירת תנאים לאבות לקשרים משמעותיים ורגשיים יותר עם ילדינו, את הסיוע בהכנסת הבית מבנות הזוג, את ההיפטרות מאלימות ותחרויות הכוח המאוסות (אם לא הדחקות רגשיות בכלל), את מתן האפשרות לגברים בעלי מיניות לא הטרוסקסואלית להיות מאושרים כמונו ולעצמנו לפחד מהם וממיניות אחרת פחות, את האפשרות להבטיח לנשים ולבנות שאנחנו אוהבים לצמוח בביטחון למלוא הפוטנציאל, ולבנים שלנו את האפשרות לחות את חייהם ביותר דרכים מאשר יכלו בעבר. הפמיניזם מספק לנו אפשרויות חדשות ומשפר את ההוגנות והשחרור שלנו מדיכוי, באופן שבו גם נשים וגם גברים מרוויחים.

(ואם אתם לא מסכימים עם זה, אז אולי מוטב שתפסיקו לקרוא כאן).

25994606_10155826925396181_241103430835673882_n

עם זאת, אם יש משהו שלמדנו באחרונה זה שהדרך להוגנות עוד ארוכה. יש לנו עוד הרבה מה לתרום ולהרוויח כגברים מהשינוי, מעבר לפוליטיקה של האשמה שמצביעה על מקרים פרטיים. במאמר המלא (באנגלית) ביקשתי להצביע על שני מקומות שמהם אפשר להתחיל.

האחד הוא המופעים המיזוגניים הכל כך טבעיים ביום-יום, כמו קליפים של שירים של זמרות שנהפכו להופעות אירוטיות (שפירושם שכישרון השירה והרבה פעמים גם הריקוד המדהים, פשוט אינו מספיק אם הזמר הוא אישה). בכלל נשים הן קישוט בהרבה מקומות. הבאתי גם דוגמאות נוספות מהאופן שבו יש שימוש נרחב (למשל בממשלה הבריטית, או על קירות של רשתות הלבשה) בבדיחות שנסמכות על, ומחזקות סטריאוטיפים שליליים על נשים באופן שלא היו מעיזים לעשות לקבוצות מוגזעות למשל. זה מראה על נטיה תרבותית והיסטורית מסוימת, שבה נוצרו אנשים כמו טראמפ ויאיר נתניהו, אבל הם לא היחידים. כולנו, במידה מסוימת, משתתפים בשיח של תחרות על נשים והשכבות, או על טיפשותן וכד'.

We all know what I'm talking about...
Credit: South Park Sexual Healing (S14E01)

המקום השני שבו נוכל להתחיל הוא האופן שבו אלימות מילולית וסמלית סקסיסטית הופכת ומייצרת אלימות מיזוגנית בהיקף וחומרה פסיכית. זה הרבה פחות בולט, בעיקר לגברים, אבל ההיקף האדיר של האלימות והרציחות של בני אדם ממגדר אישה הוא פשוט חולני. והוא לגמרי בעיה של גברים, עד כדי כך שאפשר לומר שלאלימות יש מגדר. אולי אפילו מין. יש קשר ברור בין החינוך של גברים להיות חזקים, אלימים, כועסים, לשחק עם מכות ורובים, ולצאת עילגים בכל הנוגע לרגש (לפי מחקרים על ילדים) שעה שנשים לומדות להיות צייתניות, מתגנדרות, מחייכות וכו' >> לבין מופעי האלימות השונים שאנחנו מייצרים, ושחובה על כולנו לחסל. האלימות הזאת מתבטאת גם בלא-מודע החברתי, כמו איך שנשים נאנסות ונרצחות בסרטים וספרים הרבה יותר, במיוחד כשכותבים ומביימים אותם גברים, ועוד יותר מזה במשחקי וידאו (שם זה פשוט מחליא וצריך להיות מחוץ לחוק; ואילו זה היה על יהודים, זה היה כבר מזמן לא חוקי). גם כאן יש דוגמאות ספיציפיות במאמר באנגלית. כמובן שאפשר ללמוד לא מעט מכך שהסרטים, הספרים, המוסיקה ומשחקי הוידיאו וכו' נמכרים כל כך.

כאמור, אני לא מוציא את עצמי מהכלל הזה. הסקסיזם לא פסח עליי, בעיקר כשהייתי נער. גם אני צחקתי והפצתי בדיחות, ואהבתי להחפיץ ונהניתי מהפריבילגיות השקופות, גם אם בלי שחציתי קווים של הסכמה או תשלום. אבל המאמץ שאני מקווה להשתתף בו הוא קולקטיבי, לא אינדיבידואלי בלבד. הוא מאבק קולקטיבי, ושינוי תרבותי, חוקי, שיחי… אלה הם ממילא הדברים שמייצרים את הסובייקטים, שמכוננים את הפרטים. שעושים אותנו כאלה.

אז עכשיו יש לנו הזדמנות ללמוד, להקשיב, לתמוך, להשתפר ולקחת חלק יותר מבעבר, בכל דרך שנוכל, בהובלת בנות המגדרים האחרים.

תודה שקראתם.

השארת תגובה

מתויק תחת כללי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s